Mitől lehet ferde a babám nyaka?

A ferdenyak (torticollis) újszülötteknél és csecsemőknél fordul elő a leginkább, hiszen a születési rendelleneségek közül a harmadik leggyakoribb. A veleszületett torticollis kialakulásának okaként főként a szülőcsatornán való áthaladás során vagy méhen belüli fejlődésekor létrejövő fejbiccentő izom sérülést tartják. Másik formája a szerzett ferdenyak, mely a legtöbb esetben gyulladásos megbetegségek okozta izomkárosodás, nyaki gerinc rész sérülés, szembetegség vagy egyéb más okozta betegségek/problémák talaján alakul ki.

Miről ismerhető fel?

Jellegzetes ismertetőjelek az egyik oldalra billent fej és besszükült nyakmozgás. Az újszülött egy azon oldalt kedvel és így egy kényszertartásban tartja a fejét függetlenül attól, hogy honnan érik az ingerek. Gyakran tapinthatunk egy kisméretű csomót az izomsérülés területén, mely fájdalommal jár. A csomó maga elmúlhat, de a funkció romlás megmarad. Vérömleny is ki tud alakulni a sérülés miatt, mely idővel felszívódik. Azonban a felszívódás zsugorítja és rövidíti az adott izmot.

Mi a teendő, ha észleltük a problémát?

Mivel a diagnózist csak ortopéd gyermekorvos állíthatja fel, ezért érdemes először elvinni orvosi vizsgálatra, ahol kitudják szűrni, hogy az izomsérülésen túl van e más is megbújva (pl. nyaki csigolyarendelleneség) ami az adott állapotot kiváltja és az esetleges további okokat tudja vizsgálni képalkotók (pl. Röntgen) vagy további szakorvosi vizsgálatok segítségével. Maga a veleszületett ferdenyak általában jól kezelhető így az orvosi vizsgálatot követően érdemes ellátogatni gyógytornász szakemberhez. Speciális gyógytornával a babák nagyrésze jól kezelhető. Nagyon kicsi általában az a szám, ahol ortopédiai műtétre kerül sor, de utáni is a gyógytornának létjogosultsága van.  

Hogy nézz ki nálunk a terápia?

Először egy alapos anamnézist veszünk fel anyától és/vagy apától, amit majd követ egy alapos mozgásszervi fizikális vizsgálat. A kezelési cél és terv felállítása után pedig jöhet a kezelés, ami mindig a babára adaptált. Állhat különböző kötőszöveti és manuális technikákból (pl. Baba FDM és Dorn-módszer) és gyógytorna elemekből (pl. passzív nyújtótechnikák-pozicionálás). A terápia végén a szülőknek megmutatjuk a házi feladatokat, amiket ők is tudnak biztonsággal alkalmazni otthon segítve ezzel a terápiánkat (pl. ingerek adása játékokkal a sérült oldal felé).

Források:

www.mackórendelő.hu

www.gyogytornaszorsi.hu