A válasz egyszerű, FDM terápia segítségével. De mi az az FDM? Mit kell róla tudni? Hogy is nézz ki egy terápia? Ismerkedjünk is meg egy kicsit jobban ezzel az egésszel.
Mi az FDM?
Az FDM egy mozaikszó, mely a Fascial Distorsion Model kifejezésből ered. Egy anatómiai modell, melynek megalkotója Stephen Typaldos D.O. volt. A modell a kötőszövetes izompólyán, fascián alapszik. Ez alapján 6 különböző disztorziót írtak le. A sérüléseket vagy megbetegedéseket a 6 közül, egy vagy több specifikus fascia disztorzióra (diszfunkcióra) vonatkoztatják. Ezek általában egy rossz mozdulatra vagy krónikus túlterhelésre jöhetnek létre, de számos más oka is lehet.
Mi a fascia? Miért fontos?
A fascia kötőszövetes izompólya vagyis egy pólya az izom körül, mely kötőszövetből áll. Feszes és lágy kollagéntartalmú struktúrák, melyek testünk minden részében megtalálhatók (pl. izmokban, belső szervekben, idegrendszerben stb.) és minden egyes sejtet beborítanak. Az egyik fő funkciója, hogy közvetítő szerepet tölt be az izmok és a csontok között. Az izmoknál isnagyobb stabilitást biztosítanak, és lehetővé teszik a nagyobb mobilitást, mint a csontok. A testünk fascia láncokból épül fel, mely segítségével a feszültség eloszlik az egész testben. Ezek a láncok segítenek a kifejtett erők elosztásában és gyengítésében. Ha az egyik terület korlátozottá válik, az további helytelen feszültséghez vezet egy olyan területen, amely távol van az eredeti problémától, így a panaszok tudnak halmozódni is.
Miért FDM-et válasszuk? Hogy nézz ki egy terápia?
Sok mozgásszervi elváltozást és megbetegedést tudunk az FDM-mel hatékonyan kezelni legyen az akut vagy krónikus. Az adott terápia mindig egyed specifikus. Egy jó alapos anamnézist követően kerül sor a fájdalom feltérképezésére, amit általában a páciens testbeszédje hamar elárul. Ennek alapján a fájdalom mentén komplex manuális technikákat alkalmazunk. A kezelés szinte kivétel nélkül fájdalmas, azonban az első eredmények olyan sikereket hozhatnak, hogy további alkalmak következnek. A fascia számára továbbá nélkülözhetetlen a víz és a mozgás is a letapadások megelőzésében, ezért a kezelés mindig összekötendő mozgásterápiával és megfelelő folyadékbevitel javaslásával.
Mi a teendő?
Érdemes kompetens szakemberhez fordulni, hogy minél előbb enyhítsük és megoldást találjunk a problémánkra. Ne halogassuk sokáig a panaszainkat, mert, ha nem foglalkozzunk velük akkor akár további letapadások, problémák jöhetnek létre, melyek mozgás beszűkülést, fájdalmat okozhatnak és a mindennapi cselekvésekben is akadályként léphetnek fel.
Tehát akkor mire is várunk?
Források: