Mennyire figyelsz oda nap, mint nap a helyes ülésre, illetve az ergonómiai tényezőkre munka közben?
Munkánk során a pácienseink nagy része derékfájdalommal jelentkezik nálunk állapotfelmérésre. Anamnézis felvétele során a legtöbbször azzal találkozunk, hogy a derékfájdalom kiváltó oka a napi 8-10 órás ülés, ami által mechanikai elváltozások következnek be gerincünkben.
Nézzük is meg, hogy mi történik egy ilyen hosszú ülés közben biomechanikailag és miért okoz ez derékfájdalmat.
Ülés során folyamatos nyomás nehezedik a csigolyáinkra. A legtöbb esetben mikor megkérjük pácienseinket, hogy mutassák be, hogyan szoktak ülni a számítógép előtt / asztalnál az esetek 90-95%-ban nem megfelelő a kivitelezett testtartás. A nem megfelelő testtartás sokszor az alap környezet által okozott mechanikai nyomásra még rátesz egy lapáttal, hozzájárulva különböző derékfájdalmak kialakulásához, illetve krónikus esetben több év alatt pedig sajnos különböző gerincbántalmakhoz vezet (például sérv, spondylosis, kis ízületi arthrosis stb.).
A videón az alábbi dolgokra szeretnénk felhívni a figyelmet, amire ha sikerül figyelni ülés közben az már sokat segíthet abban, hogy csökkentsük a derékfájdalmak kialakulásának esélyét.
1: két talp lent legyen a földön
2: comb legyen alátámasztva a szék által
3: hasunkat húzzuk be (derekat – háti gerinc szakaszt próbáljuk a szék háttámlájába nyomni)
4: lapockáinkat zárjuk à húzzuk hátra a vállakat
5: fejtetővel nyújtozzunk felfelé
A helyes testtartás kialakítása, illetve automatizálása sok odafigyelést és munkát igényel, viszont hosszútávon megéri a befektetett munka. 😀
További kérdések esetén, illetve egyéni ergonómiai tanácsadással nyugodtan keressetek bennünket! Illetve most is szeretnénk hangsúlyozni, hogy ne várjatok azzal, hogy majd úgy is elmúlik a fájdalom, gyertek, oldjuk meg közösen minél előbb az adott problémakört!