1.Mikor beszélhetünk bokaficamról?
Az egyik leggyakoribb sérülés, mely előfordul minden sportolási szinten és bármely korosztály tekintetében. A boka ízületnél számos szalag, valamint izom segít a csontoknak a megfelelő helyzetben való tartásában, valamint a stabilizációban. Ficam esetén az ízületi fej elhagyja az ízületi árkot, ami járhat akár részleges vagy teljes szalagszakadással. Ritkán súlyos esetben töréssel is társulhat.
2. Mi állhat a háttérben?
A bokaficamok általában váratlanul következnek be egy rossz-, hirtelen mozdulat során, mikor a bokánk magunk alá fordul vagy csavarodik. Ha a szalagok is érintettek akkor akár pattanó hangot is hallhatunk, érezhetünk. Előfordulásuk:
- Sportolás közben vagy olyan tevékenységek során, ahol az oldalirányú mozgások, sebesség/ mozgásirány hirtelen változása vagy ugró mozdulatokat igénylő sportokban való részvétel (pl. labdarúgás, kosárlabda stb)
- Technikai kivitelezésben való hiba
- Mozgásláncban izomegyensúlytalanságok
- Környező ízületeknél mozgásbesszükülés
- megbotlás, elesés
- egyenetlen felületen történő mozgás (pl. futás)
3. Mik lehetnek az ismertető jelek?
Súlyossága, típusa és fokozata a sérülés mértékétől eltérhetnek. Súlyos ficam esetén vagy nem múló panasz esetén érdemes orvosi vizsgálatot végezni. Általában elmondható, azonban:
- fájdalom
- érintésre érzékenység
- dagadás
- zúzódás
- instabilitás vagy annak az érzete
4. Ráismertem, de hogyan tovább?
Első körben érdemes ellátogatni egy szakorvoshoz, aki a fizikális vizsgálatok és a képalkotó vizsgálatok mellett felállítja a diagnózist és esetlegesen rögzíti az adott területet. A képalkotók (RTG, CT, MRI) azért fontosak, mert ez alapján tudunk teljes képet kapni esetlegesen milyen képletek (pl. szalag, csont stb.) sérültek. Amikor ezeken túl vagyunk neki is állhatunk a gyógytornának. A gyógytorna mindig egy alapos anamnézist és mozgásszervi vizsgálatot követően kezdhető el. Mindig egyénre adaptált holisztikus és komplex. Elengedhetetlen a specifikus boka mozgásprogram, mely a mozgástartomány, izomerő és propriocepció helyreállítására helyezi a hangsúlyt. Továbbá a harmonikus mozgáslánc létrehozására is törekszünk elkerülve a további sérüléseket. Kiegészítő terápiaként számos kötőszöveti (pl.FDM) és manuális technikákat (pl Mulligan, Dorn) valamint flossing kinesiotapet és fizikoterápiás eljárásokat (pl UH, lágylézer) használhatunk a hatékonyabb gyógyulás és a szöveti stimuláció érdekében, ha nincs semmi féle kontraindikáció.
5. Hogyan tudom elkerülni?
A legfontosabb, hogy fenntartsuk a jó kondíciónkat (mozgástartomány, izomerő, egyensúly) és ne vegyük fél vállról, hiszen aki elszenvedett már egy bokaficamot annak nagyobb a valószínűsége, hogy újra kialakulhat, ha nem foglalkozik vele. Ami segíthet a megelőzésben:
- Boka specifikus feladatok végrehajtása a stabilitás érdekében
- Sporthoz és annak környezetéhez adaptált megfelelő lábbeli
- Hatékony bemelegítés sportolás előtt
- Megfelelő technikai kivitelezés
Források:
Sportorvos.hu